Týdenní FFmenu

OD 25.9.2017 DO 1.10.2017

Chutnalo Vám některé z našich jídel? Přihlaste se a sdělte nám to stisknutím tlačítka "Chutnalo mi". Děkujeme.

Celkem: 7516 KJ pro muže
Celkem: 6005 KJ pro ženu

Snídaně

Šunkové nudličky se zakysankou a pepřem na grahamové vece

2091 KJ pro muže
1685 KJ pro ženu

Grahamová mouka - je celozrnná mouka, v níž jsou kromě samotného zrna pomleté ještě tzv. otruby, tj. druhý vnější ochranný obal zrna. Má vyšší obsah vlákniny a minerálních látek (např. vápník, fosfor, selen, zinek, železo). Výrobky z této mouky mají menší objem, ale jsou vláčnější a mají delší trvanlivost.

Pepř - jekoření, které pomůže na kdejaký zdravotní problém a obsahuje mnoho prospěšných živin. Pomáhá celému organismu a obecně oddaluje projevy stárnutí našeho těla. Prospívá imunitnímu systému, ale i očím, pleti a také paměti. Obsahuje velké množství vitamínů A, C a také vitamínů skupiny B a vlákninu. Je bohatý na stopové prvky, jakými jsou draslík, mangan a vápník. Je prospěšný našim kostem, ale i srdci a celému kardiovaskulárnímu systému. Obsahuje významný kapsaicin, který má protizánětlivé účinky a zmírňuje bolesti.

Sacharidy: 46 g | Tuky: 15 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 18 g | Alergeny: 1, 7

Dopolední svačina

Ovocná směs se šlehaným tvarohem a mátou

991 KJ pro muže
695 KJ pro ženu

MÁTA - tlumí a  odstraňuje křeče, zvláště v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání, působí dezinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zejména žluči.

Tvaroh - biologická hodnota jeho mléčných bílkovin patří mezi vůbec nejvyšší, neboť se řadí k tzv. plnohodnotným. To znamená, že obsahují vyváženou směs všech aminokyselin - tak, jak je lidské tělo potřebuje. V tvarohu se koncentruje hlavně kasein, který významně ovlivňuje růstovou aktivitu člověka a má ochrannou funkci pro jaterní buňky.

Sacharidy: 19 g | Tuky: 3 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 8 g | Alergeny: 7

Oběd

Celozrnné knedlo, zelo s krůtími kousky

1966 KJ pro muže
1740 KJ pro ženu

Hlávkové zelí - obsahuje sacharidy s příznivým složením pro člověka, bílkoviny, velké množství vitamínu C a kyseliny listové, ale také vitamíny skupiny B, E vitamin a kyselinu pantotenovou. Působí na naše nervy, zlepšuje náladu, podporuje metabolismus cukrů. Chrání játra před mnoha chorobami, má příznivý vliv při ateroskleróze a čistí krev.

Celozrnná mouka - na rozdíl od bílé mouky, která obsahuje pouze vnitřní části obilného zrna (endosperm- zdroj škrobu a bílkovin) bez obalových vrstev, obsahuje celozrnná mouka i vnější obaly zrna. Obalové vrstvy zrna jsou bohaté na bílkoviny, minerální látky a tuky. Obsahuje pro náš organizmus tak potřebnou vlákninu, vitamíny a esenciální mastné kyseliny.

Sacharidy: 60 g | Tuky: 18 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 39 g | Alergeny: 1, 3

Odpolední svačina

Tvarohový krém z lososa, zeleninové tyčinky

984 KJ pro muže
687 KJ pro ženu

LOSOS - Obsahuje velké množství bílkovin, esenciálních mastných kyselin, dále vitamíny A, D a B12.Jeho konzumace snižuje riziko infarktu. Posiluje vlasy a nehty. Zmírňuje bolesti kloubů. Přesto, že obsahuje poměrně dost tuků, je lékaři hodně doporučován.

Okurka - je tím nejlepším přírodním diuretikem, který známe. Obsahuje vitamíny, především C, B1 a B2, bílkoviny a betakaroten. Okurky nám čistí zažívací ústrojí, posilují pružnost vlasů, zbavují tělo zplodin a působí protizánětlivě. Vysokým obsahem draslíku v okurkách je jejich šťáva, velmi hodnotná při vysokém a nízkém tlaku. Obsahuje enzym erepsin, který štěpí bílkoviny, zabíjí bakterie a parazitující červy. Umí čistit střeva.

Sacharidy: 32 g | Tuky: 9 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 12 g | Alergeny: 4, 7

Večeře

Kuřecí karbenátky se zeleninovým salátkem zakapaný olivovým olejem

1484 KJ pro muže
1198 KJ pro ženu

Drůbeží maso - obsahuje všechny základní živiny důležité pro výživu člověka. Má vyšší obsah bílkovin, nižší energetickou hodnotu a příznivější složení mastných kyselin.

MAJORÁNKA - obsahuje třísloviny, hořčiny a silici. Je to mírné sedativum a diuretikum, a používá se při nervové slabosti, nachlazení, při špatném trávení, nadýmání, průjmu a střevní kolice. Urychluje trávení tím, že zvyšuje sekreci žaludeční šťávy, uklidňuje zažívání a podporuje tvorbu žluči.

Sacharidy: 32 g | Tuky: 9 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 19 g | Alergeny: 1, 3, 10
Celkem: 7545 KJ pro muže
Celkem: 6123 KJ pro ženu

Snídaně

Špaldovo- pudinkový řez s jablky a skořicí

2111 KJ pro muže
1795 KJ pro ženu

Skořice - je známá a vyhlášená především pro své účinky prohřát a rozproudit krev. Kromě toho má také antibiotické a dezinfekční účinky, pravidelným užíváním skořice zlepšíme mozkové funkce. V kombinaci s medem snižuje hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání před infarktem, ulevuje při zadýchávání, posiluje srdeční tep a pomáhá při artritidě, ucpávání cév.

Mléko - obsahuje živiny potřebné pro výživu člověka. Především jsou to bílkoviny, mléčný cukr- příznivě podporuje činnost některých střevních mikroorganismů a tím i využitelnost některých živin. Je hlavním zdrojem vápníku. Dále obsahuje fosfor, draslík, hořčík, sodík, chlór, síru i řadu stopových prvků, vitamín B2, A, karoten, B1, B6, E, K, D a C.

Sacharidy: 55 g | Tuky: 14 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 19 g | Alergeny: 1, 3, 7

Dopolední svačina

Zeleninový tvarohový krém s knackenbrotem

1122 KJ pro muže
921 KJ pro ženu

Hořčice - Způsobuje prokrvení zažívacího traktu, tím urychluje trávení a látkovou výměnu. Doporučuje se při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči. Používá se i při kornatění cév, proti vysokému krevnímu tlaku. Používá se i v lékařství.

Ledový salát obsahuje především mnoho minerálních látek, např. sodík, draslík a železo. Má také mnoho vitamínu B, C a E. Díky látce lactucin pomáhá mírnit stres, v teplých letních dnech příjemně osvěží.

Sacharidy: 14 g | Tuky: 12 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 9 g | Alergeny: 1, 7 10

Oběd

Krůtí steak v chilli omáčce se zázvorem a jasmínovou rýží

1981 KJ pro muže
1635 KJ pro ženu

Jasmínová rýže - obsahuje hodně škrobů a hodnotných vitamínů a minerálů. Má vliv na snižování cholesterolu v krvi.

Zázvor - je nazýván všelékem. Obsahuje především gingerol, který má prokazatelně pozitivní vliv na zdraví. Pomáhá při nevolnostech, nemocech z nachlazení či zažívacích potížích. Zázvor aktivuje oběhový systém a snižuje hladinu cholesterolu, a tím chrání lidský organismus před civilizačními chorobami. Odbourává tuk.

Sacharidy: 49 g | Tuky: 19 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 34 g | Alergeny: 1, 7, 10

Odpolední svačina

Broskvový Kefír

924 KJ pro muže
722 KJ pro ženu

Kefír - je kvašný mléčný nápoj. Kefírová zrna jsou kombinací bakterií a kvasinek v bílkovinách, tucích a cukrech. Usporádá imunitní systém a zvyšuje odolnost tělů vůči nemocem. Reguluje krevní tlak, krevní cukr a léčí cukrovku. Léčí plíce, záněty průdušek, tuberkulozu, astma, alergie a migrénu. Má příznivý vliv na srdce a krev, léčí problémy krevního oběhu. Má přímý vliv na hladinu cholestorlu, osteroporézu a revmatismus. Zlepšuje činnost jater a žlučníku, upravuje produkci žluči, má pozitivní vliv na zánět jater. Produkuje vlastní antibiotiky, ničí nepřátelské bakterie, léčí vnitřní a vnější záněty. Vyrábí vlastní protirakovinové složky, předchází metastázím a vede k jejich vyléčení. Snižuje neklid a deprese, zvyšuje energii a podit spokojenosti. Zpomaluje proces stárnutí, vyhlazuje a vylepšuje pleť, vlasy a uvolňuje svalové napětí.

Broskve - obsahují vysoké množství hořčíku a niacinu, díky kterým nám dokáže zlepšit náladu. Také pozitivně působí proti neklidu a podrážděnosti. Mají uklidňující účinky, posilují cévy, krevní oběh i srdce, pozitivně působí proti zácpě, pomáhají proti kašli a astmatu, posilují imunitní systém, pomáhají v hubnutí, pomáhá při podrážděnosti a neklidu. Obsahují vitaminy B, provitamín A, kyselinu listovou, fosfor, draslík, železo, hořčík, zinek a vápník.

Sacharidy: 17 g | Tuky: 6 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 10 g | Alergeny: 7

Večeře

Fazolové pulao Adzuki s červenou řepou a arašídy zabalené v tortile

1407 KJ pro muže
1050 KJ pro ženu

Adzuki - obsahují vysoké množství rostlinných bílkovin, fosfor a vápník. Fazole adzuki jsou lépe stravitelné než ostatní luštěniny a mají většinou pozitivní vliv na aktivitu ledvin.

Červená řepa - obsahuje malé množství vitamínu C a B, zato je velmi bohatá na bílkoviny, vlákninu, draslík, zinek a důležitou látku petkin. Posiluje metabolismus, vhodná při nemocech srdce, podporuje vylučování cholesterolu a působí proti vysokému tlaku.

Sacharidy: 28 g | Tuky: 11 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 29 g | Alergeny: 1, 7, 5
Celkem: 7572 KJ pro muže
Celkem: 6551 KJ pro ženu

Snídaně

Lehká brokolicová pomazánka, slunečnicový domácí chléb

2130 KJ pro muže
1844 KJ pro ženu

Kadeřavý salát - obsahuje vitamin C, provitamin A, kyselinu listovou, vitaminy B1, B2, E, draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, jód, významné antioxidanty s ochrannou funkcí pro oběhový systém a posilující cévy. Salát obsahuje i nenasycené mastné kyseliny omega-3. Není kalorický, hodí se proto pro redukční dietu, ať již se jí v malém nebo větším množství. Posiluje pocit sytosti. Konzumace salátu je dobrou prevencí proti nádorovým onemocněním

Brokolice - je bohatá na vitamín C a B2, beta-karoten, kyselinu listovou, vlákninu. Z minerálních látek obsahuje draslík, vápník, fosfor a síru. Ochraňuje organismus proti volným radikálům, toxickým a rakovinotvorným látkám. Je to významná zelenina pro těhotné a kojící ženy. Obsahuje chrom, který snižuje pocit únavy.

Sacharidy: 45 g | Tuky: 10 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 21 g | Alergeny: 1, 7

Dopolední svačina

Pohár z vařených hrušek s hřebíčkem

1037 KJ pro muže
744 KJ pro ženu

Hrušky - jsou díky vysokému obsahu draslíku a naopak nízkého obsahu sodíku vhodné u nemocí oběhového ústrojí a ledvin. Jelikož odvodňují, pomáhají při otocích. Jsou velmi vhodné pro odtučňovací kůry, díky nízkému obsahu bílkovin, tuků a sacharidů. Napomáhají pročištění střev, odstraňují zácpu, podporují tvorbu krve, posilují imunitní systém a vylučují z těla jedovaté látky.

Jogurt - obsahuje vlákninu, sacharidy, vápník, bílkoviny, sodík a nasycené mastné kyseliny. Působí blahodárně na střevní mikroflóru člověka a je nejvýznamnější probiotickou potravinou. Působí proti škodlivým mikroorganismům, protože vyvolává produkci kyseliny mléčné. Obsahuje živou mikroflóru, která aktivuje náš imunitní systém.

Sacharidy: 24 g | Tuky: 12 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 13 g | Alergeny: 1, 3, 7, 8

Oběd

Řecká musaka s kuřecím masem

1864 KJ pro muže
1535 KJ pro ženu

Brambory - jsou bohaté na hořčík a draslík, vitamín A, B a C, vlákninu, bílkoviny, kyselinu citrónovou, polyfenoly, minerální látky a vitamíny C, B1, B2 a PP. Dále obsahují alantonin, látka která urychluje regenerační procesy v organismu, zvyšuje tvorbu neutrofilních leukocytů, které se podílejí na obraně proti různým bakteriálním infekcím a pohlcují cizorodé látky. Podílí se na tvorbě tkaniva.

Rajčátka - jsou bohatá na beta-karoteny a vitamín C, B, lykopeny, chrom, draslík, hořčík, vápník a antioxidanty. Mají vysoký podíl vlákniny a jsou vhodná ve stravě osob s nemocemi srdce, krevního oběhu a poruchami látkové výměny. Působí močopudně, zlepšují náladu, podporují spánek, chrání sliznici a působí proti revmatismu.

Sacharidy: 58 g | Tuky: 19 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 29 g | Alergeny: 1, 3, 7

Odpolední svačina

Květáková krémová polévka s tymiánem

1061 KJ pro muže
774 KJ pro ženu

Květák - obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, stopových prvků, kyselinu listovou, vitamín B12 a B5, E, draslík, zinek, flor. Je močopudný, vhodný při ledvinových potížích, podporuje růst a obnovu buněk, podporuje krvetvorbu, snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém, působí proti infekcím a má kladný vliv na nemoci močového měchýře a tlustého střeva.

Tymián - působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní i kašel, obecně působí protizánětlivě. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Díky svým účinkům lze tymián využít při léčbě nachlazení, kašle, bolesti v krku a infekcích v ústech. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Pomáhá také při infekcích močových cest a močového měchýře, účinkuje také jako diuretikum. Stimuluje produkci bílých krvinek, čímž zvyšuje odolnost organizmu.

Sacharidy: 21 g | Tuky: 9 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 11 g | Alergeny: 1, 7

Večeře

Treska v nivovém těstíčku s restovanými cherry rajčátky na ledovém salátku

1480 KJ pro muže
1654 KJ pro ženu

TRESKA - tresčí maso obsahuje kvalitní, lehce stravitelné bílkoviny. Najdeme v ní také další cenné látky, zejména vitamíny A, D, skupiny B, včetně B12. Připomínáme rovněž důležité minerály, hlavně jód, selen a draslík.

Vejce - je nezastupitelná složka naší stravy. Vaječný žloutek je zdrojem biotinu, B vitamínů (především pro nervový systém důležitého vitamínu B12), vitamínu E, D a A. Vejce obsahuje i esenciální kyselinu linolovou a fosfolipidy (lecitin), které přispívají ke snížení krevního cholesterolu. Tím se z vajíčka stává vyvážená potravina, kvalitní pro růst a vývoj.

Sacharidy: 43 g | Tuky: 18 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 24 g | Alergeny: 1, 3, 4, 7
Celkem: 7569 KJ pro muže
Celkem: 6061 KJ pro ženu

Snídaně

Jáhlovo- ovesná kaše s ovocem a semínky

2041 KJ pro muže
1654 KJ pro ženu

Jáhly - jsou potravinářská surovina, která je vyráběna loupáním prosa. Mají vysokou výživovou hodnotu – obsahují minerální látky (draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek), vlákninu a vitamíny skupiny B.

Lněná semínka - obsahují 41% kvalitního, pro zdraví nezbytného tuku. Jsou bohatá na Omega-3 esenciální mastné kyseliny, které nás chrání před nemocemi srdce a cév, rakovinou a vysokou hladinou cholesterolu. Semínko obsahuje také lignany – rostlinné látky které mají výrazně kladný efekt na imunitní systém.

Sacharidy: 56 g | Tuky: 15 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 28 g | Alergeny: 1, 7, 11

Dopolední svačina

Papriková pomazánka, žitný plátek

1057 KJ pro muže
740 KJ pro ženu

Tvaroh - biologická hodnota jeho mléčných bílkovin patří mezi vůbec nejvyšší, neboť se řadí k tzv. plnohodnotným. To znamená, že obsahují vyváženou směs všech aminokyselin - tak, jak je lidské tělo potřebuje. V tvarohu se koncentruje hlavně kasein, který významně ovlivňuje růstovou aktivitu člověka a má ochrannou funkci pro jaterní buňky.

Paprika mletá - povzbuzuje krevní oběh a chrání organismus před působením volných radikálů. Mletá paprika obsahuje vitamíny skupiny B a vitamín C, posiluje imunitní systém a pomůže nám dlouho si udržet mladistvý vzhled pokožky. V mleté paprice bychom našli také karotenoidy a látku kapsaicin, která vyniká protizánětlivými činky, zmírňuje bolesti, pomáhá srdci a je vhodná při léčbě artritidy.

Sacharidy: 28 g | Tuky: 10 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 14 g | Alergeny: 1, 7, 10

Oběd

Rajská omáčka slazená hroznovým cukrem s tofu kousky, bezlepkové těstoviny

2069 KJ pro muže
1754 KJ pro ženu

Ovocný cukr - obsahuje přírodní ovocný cukr fruktózu; ta je obsažena především ve zralém ovoci. Fruktóza dokáže dodat tělu glykogen rychleji než řada jiných sacharidů nebo škrobů.

Tofu obsahuje velké množství bílkovin, které jsou snadno stravitelné. Neobsahuje laktozu, tudíž je šetrné  vůči trávení a celému organismu. Je bohaté na vitamíny řady B a železo. Díky metodě výrobě také na vápník a hořčík.

Sacharidy: 57 g | Tuky: 19 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 26 g | Alergeny: 1, 6

Odpolední svačina

Proteinový krém s ořechy

1045 KJ pro muže
726 KJ pro ženu

Protein - je kombinace vaječných, mléčných, sójových a pšeničných bílkovin. Vysoký obsah vitamínů a minerálů, vysoký obsah vlákniny, která podporuje optimální činnost trávicího ústrojí. Pomůže vám dosáhnout pocitu plnosti po dlouhou dobu. Pomůže vám udržet hladinu energie  

Ořechy - ořechy obsahují kvalitní bílkoviny, lecithin, vitamíny B (nejvíce mandle), provitamín A (kešu, pistácie), vitamín E, který chrání tuky před žluknutím (lískové ořechy, mandle, jedlé kaštany, arašídy, vlašské ořechy) a kyselinu listovou (arašídy, lískové ořechy, mandle), která je potřebná zejména v těhotenství.

Sacharidy: 57 g | Tuky: 19 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 26 g | Alergeny: 7, 8

Večeře

Pečené kuřátko na sezamu, salátek Waldorf s klíčky mungo

1357 KJ pro muže
1187 KJ pro ženu

Sezamové semínko - v malém semínku se ukrývá velká léčivá síla s pozitivním vlivem na celý organismus. Obsahuje kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, stopové prvky, vlákninu. Je výborným zdrojem vápníku, fosforu, železa, zinku, draslíku. Má také kvalitní olej, který pozitivně ovlivňuje cholesterol a spoustu vitamínů, hlavně E, B, karoteny. Je vhodný při chudokrevnosti, na deprese, prospívá cévám a srdci, zlepšuje imunitní systém, obranyschopnost organismu a metabolismu. U žen v menopauze zmírňuje návaly horka.

Mungo - jsou malé zelené fazole, které mají svůj původ v Indii. Z nutričního hlediska jsou velmi významné pro svůj vysoký podíl vitamínů a proteinů. Jsou výborným zdrojem vápníku, hořčíku, železa, kyseliny listové, bílkovin, draslíku a vlákniny.

Sacharidy: 24 g | Tuky: 9 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 22 g | Alergeny: 7, 9, 11
Celkem: 7504 KJ pro muže
Celkem: 6002 KJ pro ženu

Snídaně

Celozrnný sýrový koláč s kukuřicí a hráškem

2046 KJ pro muže
1690 KJ pro ženu

Sýr - se vyrábí z pasterizovaného kravského mléka. Naše tělo díky sýru přijímá důležitý vápník a bílkoviny. Mléčná bílkovina obsahuje plné spektrum všech nepostradatelných aminokyselin. Sýry jsou tedy výborným zdrojem hodnotných proteinů. V sýrech se nachází poměrně velké množství tryptofanu – aminokyseliny, která uvolňuje od stresu a napomáhá navodit spánek. Z vitamínů jsou v sýrech nejvíce zastoupeny vit. A, D, E, vit B2 a B12. 

Kukuřice - obsahuje asi 70% vody, velké množství vlákniny a bílkovin, dále obsahuje minerální látky, sacharidy a nižší obsah vitamínů. Podporuje obranyschopnost organismu. Kukuřice je velmi bohatou potravinou, je to neobyčejně zdravý zdroj důležitých látek a energie pro naše tělo a mozek. Dodává nám energii a stimuluje mozkovou činnost, a zároveň zvyšuje naši odolnost vůči stresu. Má pozitivní vliv na kvalitu našich vlasů, kůže, nehtů a vazivových tkání.  

Sacharidy: 45 g | Tuky: 16 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 28 g | Alergeny: 1, 3, 7

Dopolední svačina

Cottage s pečenou cibulkou, pažitkou a tvarohem

998 KJ pro muže
674 KJ pro ženu

COTTAGE - tento sýr obsahuje lehce stravitelné bílkoviny a vitamíny skupiny B. Má vysoký obsah vápníku. Podíl živých mléčných bakterií příznivě ovlivňují obranné procesy organismu a napomáhají trávení.

Pažitka - má vysokou biologickou hodnotu, obsahuje éterické oleje, vitamíny C, B2 a karoten, dále vápník, draslík, fosfor a železo. Působí mírně projímavě, močopudně, antisepticky a stimulačně. Pažitka má dobré účinky na ledviny a podporuje zažívání.

Sacharidy: 28 g | Tuky: 9 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 14 g | Alergeny: 7

Oběd

Bramborové bezlepkové šišky přelité ovocným pyré, sypané tvarohem

1995 KJ pro muže
1757 KJ pro ženu

Jogurt - obsahuje vlákninu, sacharidy, vápník, bílkoviny, sodík a nasycené mastné kyseliny. Působí blahodárně na střevní mikroflóru člověka a je nejvýznamnější probiotickou potravinou. Působí proti škodlivým mikroorganismům, protože vyvolává produkci kyseliny mléčné. Obsahuje živou mikroflóru, která aktivuje náš imunitní systém.

Grahamová mouka - je celozrnná mouka, v níž jsou kromě samotného zrna pomleté ještě tzv. otruby, tj. druhý vnější ochranný obal zrna. Má vyšší obsah vlákniny a minerálních látek (např. vápník, fosfor, selen, zinek, železo). Výrobky z této mouky mají menší objem, ale jsou vláčnější a mají delší trvanlivost.

Sacharidy: 57 g | Tuky: 19 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 26 g | Alergeny: 3, 7

Odpolední svačina

Sýrová roláda s koprovou tvarohovou pomazánkou,čerstvá zelenina

992 KJ pro muže
694 KJ pro ženu

KOPR - působí tišivě při zažívacích obtížích a nadýmání. Díky svým močopudným vlastnostem je doporučován na ledvinová onemocnění. Podporuje tvorbu žaludečníchšťáv, tiší kašel, pomáhá při nespavosti. Obsahuje vitamín C, A, dále silice, vápníkfosfor a mnoho dalších minerálních látek.

Kadeřavý salát - obsahuje vitamin C, provitamin A, kyselinu listovou, vitaminy B1, B2, E, draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, jód, významné antioxidanty s ochrannou funkcí pro oběhový systém a posilující cévy. Salát obsahuje i nenasycené mastné kyseliny omega-3. Není kalorický, hodí se proto pro redukční dietu, ať již se jí v malém nebo větším množství. Posiluje pocit sytosti. Konzumace salátu je dobrou prevencí proti nádorovým onemocněním

Sacharidy: 24 g | Tuky: 9 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 12 g | Alergeny: 7

Večeře

Zeleninový salátek z čerstvých lístků špenátu a polníčku, se zakysankou, vejcem a drůbežími nudličkami na pórku

1473 KJ pro muže
1187 KJ pro ženu

Zelenina - je v potravě důležitým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Zelenina obsahuje velké množství dalších fytochemikálií, z nichž některé mají antioxidační, antibakteriální, antimykotické, antivirové a antikarcinogenní vlastnosti.

Pórek - obsahuje karoten, vitamíny sk. B, C, E, vápník, hořčík, železo, draslík, fosfor, selen, mangan, silice. Má močopudné a odvodňující účinky, podporuje trávení, zabíjí bakterie a kvasinky ve střevech a žaludku, zvyšuje výkon žlučníku a jater, působí proti vzniku žlučových kamenů, čistí žaludek a střeva – obsahuje hodně vlákniny, má blahodárný vliv na střevní peristaltiku, snižuje hladinu cukru v krvi, podporuje mozkovou a srdeční činnost, chrání srdce a artérie proti arterioskleróze a vysokému krevnímu tlaku, působí jako antioxidant, posiluje imunitní systém.

Sacharidy: 29 g | Tuky: 11 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 18 g | Alergeny: 3, 7

Na tento den nebyl vytvořen jídelníček.

Na tento den nebyl vytvořen jídelníček.

Seznam alergenů

1. obiloviny obsahující lepek, 2. Korýši a výrobky z nich, 3. Vejce a výrobky z nich, 4. Ryby a výrobky z nich, 5. Jádra podzemnice olejné(arašídy) a výrobky z nich, 6. Sójové boby a výrobky z nich, 7. Mléko a výrobky z něj, 8. Skořápkové plody: mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu ořechy, pekanové ořechy, para ořechy, pistácie, makadamie a výrobky z nich, 9. Celer a výrobky z něj, 10. hořčice a výrobky z ní, 11. Sezamová semena a výrobky z nich, 12. Oxid siřičitý a siřičitany v koncentracích vyšších než 10 mg/kg, 13. Vlčí bob a výrobky z něj, 14. Měkkýši a výrobky z nich

pozn. Uvedené hodnoty makronutrientů odpovídají standartu - žena