Bazální metabolismus - co to je a jak ho spočítat?

Bazální metabolismus - co to je a jak ho spočítat?
Blog  |  7. března 2022

Bazální metabolismus je součástí každého z nás, a proto jsme si dovolili pro Vás připravit menší článek o tom, co to vlastně je a jak se dá spočítat.

Bazální metabolismus (BM) je hodnota, která udává množství energie pro udržení všech vitálních funkcí člověka. Toto je příručková definice bazálního metabolismu. Co ovšem neříká je, že vitální funkce jsou udržování správného chodu těla, a to zejména zachování tělesné teploty, dýchaní, krevního tlaku a tepu. Obecně se BM určuje právě za účelem redukce hmotnosti. Pro udržení zdravé hmotnosti je potřeba mít v rovnováze energetický příjem i výdej.

Denní energetický výdej (TDEE) je hodnota, kterou tělo spálí během celého dne. Ten se skládá ze třech složek: bazální metabolismus, tepelný účinek potravy a energetický výdej aktivity. Díky těmto složkám jsme schopni přesně určit celkový energetický výdej těla. Nejvíce kalorií a energie tělo spotřebuje právě bazální metabolismus. 

V rámci celkového energetického výdeje jednotlivé složky tvoří:

  • Bazální metabolismus – 60-75 % všech kalorií
  • Tepelný účinek potravy – 15–30 % všech kalorií
  • Energetický výdej aktivity – 10 % všech kalorií 

Na co tedy vlastně slouží BM?
Jednoduše řečeno, pokud víte, kolik kalorií přijmete a spálíte, bude Vaše cesta za vysněnou postavou jednodušší.

Chcete si udržet váhu kterou máte? Přijměte tolik kalorií, kolik jich spálíte.
Chcete přibrat? Přijměte více kalorií, než spálíte.
Chcete zhubnout? Přijměte méně kalorií, než spálíte.

BM je však pro každého individuální záležitost. Odvíjí se od věku, výšky, hmotnosti, procent tělesného tuku a denní aktivity. Všechny tyto jmenované specifikace je zároveň možné zadat do naší BMR kalkulačky, která Vám vypočítá bazální metabolismus a celkový energetický výdej na míru. Naši kalkulačku naleznete zde: BMR KALKULAČKA
Ten dále můžete zkonzultovat s naším výživovým poradcem, který Vám pomůže při vybrání správného programu a jeho kalorické hodnoty právě přímo pro Vás.

Přečtěte si také

Kalorický surplus

Kalorický surplus

Kalorický surplus je pojem, se kterým se často setkáváme v souvislosti s budováním svalové hmoty a zvyšováním fyzické výkonnosti. Jedná se o stav, kdy jedinec přijímá více kalorií, něž jeho tělo potřebuje pro udržení současné váhy a funkce těla. Tento přebytek kalorií se ukládá jako tuková tkáň, což vede k nárustu hmotnosti. Kalorický surplus může být využit k budování svalů, ale je důležité jej dosahovat postupně a s kontrolou váhy. 

Jak vypočítat idealní váhu?

Jak vypočítat idealní váhu?

Když se začnete zajímat o zdravý životní styl a s ním spojená i Vaše hmotnost a postava, určitě se pozastavíte nad tím, jaká je pro Vás ideální hmotnost. Každý jsme jiný, a tak vysněná a ideální hmotnost pro různé osoby může být zcela odlišná. Vedle parametrů jako je výška a váha se totiž na ideální hmotnosti podílí také i věk, pohlaví nebo fyzická aktivita. 

Co jsou skryté kalorie?

Co jsou skryté kalorie?

Pokud si z nějakého důvodu počítáte kalorie – ať už je Vaším cílem kalorický deficit nebo surplus, hlídáte si energetický příjem a výdej nebo máte nastavené kalorie od nás, abyste si plnili své cíle, právě skryté kalorie Vám mohou udělat pořádnou čáru přes rozpočet a zpomalit Váš progres. Některé potraviny se totiž zdravě a dietně pouze tváří.

Jak na posílení imunity?

Jak na posílení imunity?

Jsou pro Vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a rýmy? Příčinou může být oslabený imunitní systém, který nepracuje, jak je v tomto období potřebné, jelikož se tělo musí vyrovnávat se změnami teplot, nižšími dávkami slunečního světla a poklesem životní energie a Vám se proto nedaří rychle a pořádně uzdravit.

HIIT trénink na doma

HIIT trénink na doma

Nemáte dostatek času na cvičení nebo Vás už klasické cvičení doma s vlastním tělem přestalo bavit a přemýšlíte nad změnou? Řešení je pro Vás právě HIIT neboli high intensity training, který střídá delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku.

Co Vás zajímá?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k doběru novinek a nenechte si ujít slevy, akce či nová jídla…