Bazální metabolismus - co to je a jak ho spočítat?

Bazální metabolismus - co to je a jak ho spočítat?
Blog  |  7. března 2022

Bazální metabolismus je součástí každého z nás, a proto jsme si dovolili pro Vás připravit menší článek o tom, co to vlastně je a jak se dá spočítat.

Bazální metabolismus (BM) je hodnota, která udává množství energie pro udržení všech vitálních funkcí člověka. Toto je příručková definice bazálního metabolismu. Co ovšem neříká je, že vitální funkce jsou udržování správného chodu těla, a to zejména zachování tělesné teploty, dýchaní, krevního tlaku a tepu. Obecně se BM určuje právě za účelem redukce hmotnosti. Pro udržení zdravé hmotnosti je potřeba mít v rovnováze energetický příjem i výdej.

Denní energetický výdej (TDEE) je hodnota, kterou tělo spálí během celého dne. Ten se skládá ze třech složek: bazální metabolismus, tepelný účinek potravy a energetický výdej aktivity. Díky těmto složkám jsme schopni přesně určit celkový energetický výdej těla. Nejvíce kalorií a energie tělo spotřebuje právě bazální metabolismus. 

V rámci celkového energetického výdeje jednotlivé složky tvoří:

  • Bazální metabolismus – 60-75 % všech kalorií
  • Tepelný účinek potravy – 15–30 % všech kalorií
  • Energetický výdej aktivity – 10 % všech kalorií 

Na co tedy vlastně slouží BM?
Jednoduše řečeno, pokud víte, kolik kalorií přijmete a spálíte, bude Vaše cesta za vysněnou postavou jednodušší.

Chcete si udržet váhu kterou máte? Přijměte tolik kalorií, kolik jich spálíte.
Chcete přibrat? Přijměte více kalorií, než spálíte.
Chcete zhubnout? Přijměte méně kalorií, než spálíte.

BM je však pro každého individuální záležitost. Odvíjí se od věku, výšky, hmotnosti, procent tělesného tuku a denní aktivity. Všechny tyto jmenované specifikace je zároveň možné zadat do naší BMR kalkulačky, která Vám vypočítá bazální metabolismus a celkový energetický výdej na míru. Naši kalkulačku naleznete zde: BMR KALKULAČKA
Ten dále můžete zkonzultovat s naším výživovým poradcem, který Vám pomůže při vybrání správného programu a jeho kalorické hodnoty právě přímo pro Vás.

Přečtěte si také

Jak si změřit kalorie?

Jak si změřit kalorie?

I přestože díky krabičkám od FFMENU počítat kalorie nemusíte, jelikož vše řešíme za Vás, rádi bychom tomuto tématu věnovali pár řádků. Úkolem naší firmy je především splnění Vašich cílů, které se týkají Vašeho zdravotního stavu, postavy, kondice, ale také se Vás snažíme vzdělávat v oblasti zdravého životního stylu. Tentokrát se tedy podíváme na kalorie a na jejich počítání.

FFMENU PODPORUJE PROJEKT FUCK CANCER!

FFMENU PODPORUJE PROJEKT FUCK CANCER!

Před pár dny odstartovala doposud největší osvětová kampaň týkající se rakoviny mladých lidí s názvem FUCK CANCER.

Pitný režim - kolik mám denně vypít?

Pitný režim - kolik mám denně vypít?

Již se pomalu blížíme do období, kdy teplota na teploměru se bude blížit k 30 °C a s tímto obdobím taky přichází spousta dotazů ohledně toho, kolik vody by člověk měl denně vypít? Na tuto otázku se tedy podíváme blíže.

Jak zhubnout do plavek co nejrychleji?

Jak zhubnout do plavek co nejrychleji?

Jelikož nám léto klepe na dveře, rozhodli jsme se v FFMENU pro Vás připravit článek, který bude zaměřený na to, jak zhubnout co nejrychleji do plavek před létem, nicméně tento článek pojmeme více obecně.

Jak zhubnout bez jojo efektu?

Jak zhubnout bez jojo efektu?

S jarem je tu nový příliv energie a chuť konečně zacvičit se svou postavou a zbavit se před létem přebytečných kil, abychom se v létě mohli chlubit postavou v plavkách. V minulém článku jsme se zaměřili na to jak nabrat svalovou hmotu, dnes se však podíváme na druhou stranu mince, jak zhubnout bez jojo efektu.

Co Vás zajímá?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k doběru novinek a nenechte si ujít slevy, akce či nová jídla…