Co jsou skryté kalorie?

Co jsou skryté kalorie?
6. února 2023

Pokud si z nějakého důvodu počítáte kalorie – ať už je Vaším cílem kalorický deficit nebo surplus, hlídáte si energetický příjem a výdej nebo máte nastavené kalorie od nás, abyste si plnili své cíle, právě skryté kalorie Vám mohou udělat pořádnou čáru přes rozpočet a zpomalit Váš progres. Některé potraviny se totiž zdravě a dietně pouze tváří.

Výrobci těchto potravin samozřejmě dobře ví, jak moc na zákazníky platí, když je nějaký produkt označen slovy jako „dietní“, „fitness“ nebo „bio“, ale ne vždy jsou tyto produkty ideální pro dosažení Vašeho cíle a pro lidi, kteří nemají potřebné informace o zdravém stravování, mohou tyto informace mást.

Co jsou to skryté kalorie?

Skryté kalorie jsou takové kalorie, které neberete v úvahu, když přemýšlíte, zda jste dodrželi předepsaný denní rozpis. Nejčastěji k tomu dochází proto, že neznáte přesné složení, podceňujete kalorický obsah některé ze složek jídla a nevěnujte pozornost metodě tepelného zpracování. Pojďme se tedy společně podívat na to, kde se skrytými kaloriemi můžeme potkat.

Metoda tepelné úpravy

Kalorický obsah je do značné míry ovlivněn technologií vaření, kdy rozhodně nejhorší způsob přípravy je smažení. Zaměřit bychom se tedy měli na vaření, dušení, grilování, vaření v páře a zapékání. Například 100g vařených brambor obsahuje cca 90 kcal, zatímco 100g smažených brambory obsahuje již 180 kcal. 

Skrytý cukr

Pokud chcete změnit svou postavu k lepšímu, nebo chcete být zdravější, největší hrozbou pro všechny je právě cukr. Lidé již pochopili, že se tento rafinovaný cukr nachází v dezertech, dokonce i v limonádách, jenomže v dnešní době se cukr přidává skoro do všeho kvůli zlepšení chuti, právě i do potravin, které jsou vnímány jako dietní (jogurt, tvaroh apod.). Naší radou je si kontrolovat složení daných produktů a vybírat si právě potraviny dle složení a dále nekupovat polotovary, instantní výrobky, dehydrované produkty a průmyslově zpracované potraviny – zaměřte se na potraviny přírodního původu. 

Omáčky a zálivky

Kdo by to byl řekl, že špatně sestavené omáčky, zálivky a dresingy mohou být právě to, proč se rafička na váze nemění! Jakákoliv zálivka sestavená v základu z oleje, majonézy obsahuje velké množství kalorií, výjimkou nejsou ani omáčky. 

Není smoothie jako smoothie

Smoothie představuje zdravou potravinu pouze tehdy, pokud je připravena z čerstvého ovoce a zeleniny. Kupované smoothies obsahuji v drtivém množství případů šťávu z koncentrátu, která díky nešetrnému lisování přišla o řadu prospěšných látek jako jsou vitamíny, vláknina a antioxidanty, které se nahrazují syntetickými vitamíny a přidávají se sladidla, barviva a aromata. Smoothies jsou považovány za tekutou stravu, nikoliv jako součást pitného režimu a jeho maximální denní dávka by neměla přesahovat 300 ml. 

Dietní, bio a fitness produkty

Výrobci rádi označují své produkty nálepkami fitness či dietní, může jít například o pečivo, ale i různé produkty typu rýžových chlebíčků, müsli, proteinové tyčinky apod. Člověk by tedy očekával, že tyto produkty budou nízkokalorické, ne vždy to tak je. 

Jeden z příkladů jsou právě rýžové chlebíčky, které snad každý zapojí do své diety. Ač se rýže považuje za potravinu, která obsahuje komplexní sacharidy, při pufování dojde ke změnám ve struktuře. Kvůli tomu se škroby změní na jednoduché sacharidy, které zvyšují hladinu krevního cukru. Což způsobí, že máte za chvíli opět hlad. A pravděpodobně jich sníte víc. Ve finále přijmete stejně kalorií, jako kdybyste si dali dva krajíce chleba. Neříkáme, že rýžové chlebíčky jsou špatné, ale musíme na ně brát větší zřetel.

Přečtěte si také

Kalorický surplus

Kalorický surplus

Kalorický surplus je pojem, se kterým se často setkáváme v souvislosti s budováním svalové hmoty a zvyšováním fyzické výkonnosti. Jedná se o stav, kdy jedinec přijímá více kalorií, něž jeho tělo potřebuje pro udržení současné váhy a funkce těla. Tento přebytek kalorií se ukládá jako tuková tkáň, což vede k nárustu hmotnosti. Kalorický surplus může být využit k budování svalů, ale je důležité jej dosahovat postupně a s kontrolou váhy. 

Jak vypočítat idealní váhu?

Jak vypočítat idealní váhu?

Když se začnete zajímat o zdravý životní styl a s ním spojená i Vaše hmotnost a postava, určitě se pozastavíte nad tím, jaká je pro Vás ideální hmotnost. Každý jsme jiný, a tak vysněná a ideální hmotnost pro různé osoby může být zcela odlišná. Vedle parametrů jako je výška a váha se totiž na ideální hmotnosti podílí také i věk, pohlaví nebo fyzická aktivita. 

Jak na posílení imunity?

Jak na posílení imunity?

Jsou pro Vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a rýmy? Příčinou může být oslabený imunitní systém, který nepracuje, jak je v tomto období potřebné, jelikož se tělo musí vyrovnávat se změnami teplot, nižšími dávkami slunečního světla a poklesem životní energie a Vám se proto nedaří rychle a pořádně uzdravit.

HIIT trénink na doma

HIIT trénink na doma

Nemáte dostatek času na cvičení nebo Vás už klasické cvičení doma s vlastním tělem přestalo bavit a přemýšlíte nad změnou? Řešení je pro Vás právě HIIT neboli high intensity training, který střídá delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku.

Jak si změřit kalorie?

Jak si změřit kalorie?

I přestože díky krabičkám od FFMENU počítat kalorie nemusíte, jelikož vše řešíme za Vás, rádi bychom tomuto tématu věnovali pár řádků. Úkolem naší firmy je především splnění Vašich cílů, které se týkají Vašeho zdravotního stavu, postavy, kondice, ale také se Vás snažíme vzdělávat v oblasti zdravého životního stylu. Tentokrát se tedy podíváme na kalorie a na jejich počítání.

Co Vás zajímá?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k doběru novinek a nenechte si ujít slevy, akce či nová jídla…