Jak na posílení imunity?

Jak na posílení imunity?
Blog  |  23. ledna 2023

Jsou pro Vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a rýmy? Příčinou může být oslabený imunitní systém, který nepracuje, jak je v tomto období potřebné, jelikož se tělo musí vyrovnávat se změnami teplot, nižšími dávkami slunečního světla a poklesem životní energie a Vám se proto nedaří rychle a pořádně uzdravit.

Představte si náš imunitní systém jako neprůstřelnou vestu, která nás nonstop brání před útoky virů, bakterií a dalších parazitů. Imunitní systém je náš nejlepší lékař a my se v dnešním článku podíváme na to, jakými způsoby můžeme posílit naši imunitu.

Jak posílit svůj imunitní systém?

Vaší první linií obrany je zvolení si zdravého životního stylu. Dodržování základních pravidel zdravého životního stylu je tím nejlepším krokem, který můžete udělat ke správnému fungování Vašeho imunitního systému. Každá část Vašeho těla včetně Vašeho imunitního systému funguje lépe, když podpořena správnými zásadami Vašeho životního stylu, jako jsou tyto:

·      zdravá a pestrá strava,

·      zdravá střeva,

·      dodržujte pitný režim,

·      dostatečný a kvalitní spánek,

·      omezit alkohol a kouření,

·      minimalizovat stres,

·      omezit konzumaci jednoduchých cukrů,

·      udržujte si zdravou váhu.


Zdravá a pestrá strava

Stejně jako u většiny věcí ve Vašem těle je pestrý a zdravý jídelníček klíčem k silnému imunitnímu systému. Existuje hned několik odborných materiálů a studií, které prokazují, že právě výživa je základem pro naše pevné zdraví.

Vzhledem k tomu, že tělo nejlépe čerpá potřebné živiny a mikronutrienty právě ze stravy než z doplňků potravy, nejlepším způsobem, jak podpořit náš imunitní systém je tedy z pestré a vyvážené stravy.

Pro zdravou imunitu jsou důležité tyto mikronutrienty:

·      Vitamin B6 – nachází se v kuřeti, lososovi, tuňákovi, banánech, zelené zelenině a bramborách

·      Vitamin C – nachází se v citrusovém ovoci, pomerančích, jahodách, rajčatech, brokolici, špenátu

·      Vitamin E – nachází se v mandlích, slunečnicovém oleji a semínkách, arašídovém máslu, špenátu

·      Zinek – nachází se v červeném masu, drůbeži, fazolích, mléčných výrobcích

·      Magnezium – nachází se v celozrnných výrobcích, ořeších, semínkách

Jak si můžete všimnout, všechny tyto suroviny se pravidelně objevují v našich jídelníčcích, tudíž se nemusíte bát, že s naší firmou byste neměli zdravou a pestrou stravu bohatou na živiny a mikronutrienty.


Zdravá střeva

S imunitou úzce souvisí zdraví střev. Až 70% imunitních buněk se totiž nachází právě ve střevech, proto je na místě se zaměřit na kvalitu střevního mikrobiomu a podporu přátelských bakterií. Střeva obsahují jak dobré bakterie, které se podílí na naší imunitě syntézou vitamínů, tak špatné bakterie, které vyvolávají autoimunitní reakce a nemoci. Pro optimální funkci střev je vhodné konzumovat vlákninu, která je obsažena v zelenině, ovoci a luštěninách. Veškeré tyto suroviny jsou obsaženy i v našich jídlech, tudíž se nemusíte bát o dostatek.

Dodržujte pitný režim

Pitná voda má v našem těle spoustu důležitých funkcí včetně podpory imunitního systému, a proto bychom měli dbát na dodržování pitného režimu.

Dostatečný a kvalitní spánek

Nedostatek spánku zvyšuje produkci kortizolu a jeho dlouhodobé zvýšení potlačuje imunitní funkce. Nedostatek spánku brání tvorbě cytokinů, které regulují imunitní systém. Proto se snažte dodržovat pravidelnou spánkovou hygienu, před spaním co nejvíce regulovat negativní záření z obrazovek a displejů, a dopřát si minimálně 7 hodin kvalitního spánku denně.

Omezit alkohol a kouření

Nadměrná konzumace alkoholu výrazně poškozuje imunitní systém, protože narušuje schopnost těla bránit se před infekcí a přispívá k poškození orgánů. Gastrointestinální systém je první místo, kde se alkohol vstřebává do krevního řečiště, a v té chvíli také negativně ovlivňuje strukturu traktu tím, že zmenšuje počet pro nás důležitých mikrobů ve střevech, které přímo souvisí s funkcí imunitního systému.

Tabákový kouř významně oslabuje imunitní systém tím, že snižuje obranyschopnost v oblasti horních a dolních cest dýchacích.

Minimalizovat stres

Stres může mít potenciálně sekundární dopad na to, jak dobře funguje náš imunitní systém, pokud vede k poruchám spánku, tendenci jíst méně zdravá jídla, snížený příjem pitné vody apod. Pokud jsme ve stresu, nebo zažíváme úzkost, imunitní systém je ochromen kortizolem. To se projevuje snížením počtu lymfocytů, bílých krvinek, které bojují s bakteriemi a viry. Je ve vašem vlastním zájmu a zdraví, abyste snižovali každodenní stresovou zátěž, jak jen to půjde např. cvičením nebo meditaci

Omezit konzumaci jednoduchých cukrů
Konzumace jednoduchých cukrů negativně ovlivňuje schopnost bílých krvinek ničit škodlivé bakterie. 

Závěr

Zapomeňte na zázračné tablety a léky, které Vás vyléčí z jakékoliv infekce. Pracujte každý den na svém zdraví. Dopřejte si kvalitní spánek, jezte i pijte kvalitně, Žijte aktivně a to neznamená navštěvovat pouze posilovnu, ale také procházky do lesa a hor, které harmonizují vaší psychiku. A časem se Vaše imunita zlepší k nepoznání.

Přečtěte si také

Kalorický surplus

Kalorický surplus

Kalorický surplus je pojem, se kterým se často setkáváme v souvislosti s budováním svalové hmoty a zvyšováním fyzické výkonnosti. Jedná se o stav, kdy jedinec přijímá více kalorií, něž jeho tělo potřebuje pro udržení současné váhy a funkce těla. Tento přebytek kalorií se ukládá jako tuková tkáň, což vede k nárustu hmotnosti. Kalorický surplus může být využit k budování svalů, ale je důležité jej dosahovat postupně a s kontrolou váhy. 

Jak vypočítat idealní váhu?

Jak vypočítat idealní váhu?

Když se začnete zajímat o zdravý životní styl a s ním spojená i Vaše hmotnost a postava, určitě se pozastavíte nad tím, jaká je pro Vás ideální hmotnost. Každý jsme jiný, a tak vysněná a ideální hmotnost pro různé osoby může být zcela odlišná. Vedle parametrů jako je výška a váha se totiž na ideální hmotnosti podílí také i věk, pohlaví nebo fyzická aktivita. 

Co jsou skryté kalorie?

Co jsou skryté kalorie?

Pokud si z nějakého důvodu počítáte kalorie – ať už je Vaším cílem kalorický deficit nebo surplus, hlídáte si energetický příjem a výdej nebo máte nastavené kalorie od nás, abyste si plnili své cíle, právě skryté kalorie Vám mohou udělat pořádnou čáru přes rozpočet a zpomalit Váš progres. Některé potraviny se totiž zdravě a dietně pouze tváří.

HIIT trénink na doma

HIIT trénink na doma

Nemáte dostatek času na cvičení nebo Vás už klasické cvičení doma s vlastním tělem přestalo bavit a přemýšlíte nad změnou? Řešení je pro Vás právě HIIT neboli high intensity training, který střídá delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku.

Jak si změřit kalorie?

Jak si změřit kalorie?

I přestože díky krabičkám od FFMENU počítat kalorie nemusíte, jelikož vše řešíme za Vás, rádi bychom tomuto tématu věnovali pár řádků. Úkolem naší firmy je především splnění Vašich cílů, které se týkají Vašeho zdravotního stavu, postavy, kondice, ale také se Vás snažíme vzdělávat v oblasti zdravého životního stylu. Tentokrát se tedy podíváme na kalorie a na jejich počítání.

Co Vás zajímá?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k doběru novinek a nenechte si ujít slevy, akce či nová jídla…