Jak nabrat svaly?

Jak nabrat svaly?
Blog  |  21. března 2022

Převážnou část naší klientely zajímá, jak mají správně hubnout, ale tentokrát bychom se rádi zaměřili na klientelu, kteří mají opačný problém. Proto se v dnešním článku budeme věnovat problematice, na kterou se dost často zapomíná, jak nabrat svalovou hmotu.

Přijměte více kalorií, než jich spálíte!

Prvním krokem pro budování svalové hmoty je dosažení kalorického surplusu. Jednoduše řečeno to znamená, že musíte přijmout více kalorií, než jich spálíte. Pokud toho nedocílíte, povede to k opačnému efektu – hubnutí.

Výpočet správné kalorické hodnoty

O tom jak si správně vypočítat Vaší kalorickou hodnotu a Váš denní příjem jsme psali v předchozím článku: Bazální metabolismus - co to je a jak ho vypočítat? kde Vám vysvětlujeme, co je to bazální metabolismus a celkový denní výdej.

Základní stavební jednotkou pro růst svalů jsou bílkoviny!

Kalorický příjem však ale nestačí, dalším velice důležitým faktorem pro nabírání svalové hmoty jsou bílkoviny, protože tvorba svalů je závislá na vyváženém příjmu bílkovin. Nesmíme však zapomínat na ostatní makroživiny, což jsou sacharidy, které jsou důležité proto, abychom měli dostatek energie během dne a tuky, abychom si udrželi pozitivní hodnotu inzulinu, testosteronu apod., ke kterému potřebujeme příjem tuků vyšší než 20 % z celkového příjmu makroživin.

S tímto si však stejně jako s výpočtem kalorické hodnoty nemusíte dělat starosti, protože náš tým FFMENU Vám vše nastaví tak, abyste docílili své vysněné postavy!

Zajímá Vás jaké programy s jakým zaměřením u FFMENU nabízíme? Podívejte se na přiložený odkaz, kde si budete moci vybrat program právě pro Vás: FFMENU Programy

Bez posilování toho však nedocílíte

Ačkoliv vyvážená strava se správným složením makroživin je nutná pro tvorbu svalů, bez samotného posilování ať už doma či v posilovně to nepůjde. U posilování je důležité, abychom danou svalovou partii „poničili“, tzn. potrhaly svalová vlákna, která následně díky správnému stravování dorostou pevnější a silnější. Proto, abychom tohoto docílili je potřeba také správná regenerace a spánek, jelikož se svalová vlákna zotaví až po 48 hodinách.

Buďte trpělivý!

Pokud však usilujete o svalnatou a vypracovanou postavu, musíte se připravit, že je to běh na dlouho trať, jelikož nic se nestane ze dne na den, tomuto cíli budete muset obětovat spoustu Vašeho času, ať už v posilovně, tak i v kuchyni. Nicméně díky FFMENU můžete ušetřit svůj drahocenný čas a zaměřit se pouze na budovaní svalové hmoty v posilovně.

Přečtěte si také

Kalorický surplus

Kalorický surplus

Kalorický surplus je pojem, se kterým se často setkáváme v souvislosti s budováním svalové hmoty a zvyšováním fyzické výkonnosti. Jedná se o stav, kdy jedinec přijímá více kalorií, něž jeho tělo potřebuje pro udržení současné váhy a funkce těla. Tento přebytek kalorií se ukládá jako tuková tkáň, což vede k nárustu hmotnosti. Kalorický surplus může být využit k budování svalů, ale je důležité jej dosahovat postupně a s kontrolou váhy. 

Jak vypočítat idealní váhu?

Jak vypočítat idealní váhu?

Když se začnete zajímat o zdravý životní styl a s ním spojená i Vaše hmotnost a postava, určitě se pozastavíte nad tím, jaká je pro Vás ideální hmotnost. Každý jsme jiný, a tak vysněná a ideální hmotnost pro různé osoby může být zcela odlišná. Vedle parametrů jako je výška a váha se totiž na ideální hmotnosti podílí také i věk, pohlaví nebo fyzická aktivita. 

Co jsou skryté kalorie?

Co jsou skryté kalorie?

Pokud si z nějakého důvodu počítáte kalorie – ať už je Vaším cílem kalorický deficit nebo surplus, hlídáte si energetický příjem a výdej nebo máte nastavené kalorie od nás, abyste si plnili své cíle, právě skryté kalorie Vám mohou udělat pořádnou čáru přes rozpočet a zpomalit Váš progres. Některé potraviny se totiž zdravě a dietně pouze tváří.

Jak na posílení imunity?

Jak na posílení imunity?

Jsou pro Vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a rýmy? Příčinou může být oslabený imunitní systém, který nepracuje, jak je v tomto období potřebné, jelikož se tělo musí vyrovnávat se změnami teplot, nižšími dávkami slunečního světla a poklesem životní energie a Vám se proto nedaří rychle a pořádně uzdravit.

HIIT trénink na doma

HIIT trénink na doma

Nemáte dostatek času na cvičení nebo Vás už klasické cvičení doma s vlastním tělem přestalo bavit a přemýšlíte nad změnou? Řešení je pro Vás právě HIIT neboli high intensity training, který střídá delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku.

Co Vás zajímá?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k doběru novinek a nenechte si ujít slevy, akce či nová jídla…