Jak si změřit kalorie?

Jak si změřit kalorie?
Blog  |  7. listopadu 2022

I přestože díky krabičkám od FFMENU počítat kalorie nemusíte, jelikož vše řešíme za Vás, rádi bychom tomuto tématu věnovali pár řádků. Úkolem naší firmy je především splnění Vašich cílů, které se týkají Vašeho zdravotního stavu, postavy, kondice, ale také se Vás snažíme vzdělávat v oblasti zdravého životního stylu. Tentokrát se tedy podíváme na kalorie a na jejich počítání.

Kolik Kalorií denně přijmout?

Než se však pustíme do samotného počítání kalorií u jednotlivých jídel/surovin, musíme vědět, kolik kalorií vůbec za den musíme přijmout, abyste docílili svých cílů. Díky nové BMR kalkulačce, která se nachází na našich webových stránkách si tuto informaci můžete sami spočítat, popř. se poradit s naším nutričním poradcem, který s Vámi udělá analýzu Vašeho těla a spočítá Vám denní příjem kalorií na míru. Naší BMR kalkulačku naleznete ZDE. BMR kalkulačka slouží jako přibližný nástroj pro Váš denní příjem, pro nejpřesnější hodnoty slouží inbody měření, který Vám spočítá vše na míru přesně. Dále pro měření denního energetického výdaje mohou sloužit chytré hodinky, které Vám po celý den měří Váš kalorický výdej.

Úvod do makroživin

Maroživiny, mikroživiny jsou pojmy, které již každý z nás slyšel, ne všichni ale musí vědět, o co se vlastně jedná. Naše tělo totiž přijímá energii právě z makroživin a neméně důležitých mikroživin.

Bílkoviny

Jsou složeny z různých aminokyselin a nelze jí nahradit stejně tak jako sacharidy a tuky. Bílkoviny jsou stavební jednotkou pro svalová vlákna, pomáhají ke zdraví kostí, chrání svaly v redukci hmotnosti. Důležité jsou také pro náš imunitní systém, jelikož jsou stavební látkou pro jeho buňky. Energetická hodnota 1g bílkoviny odpovídá přibližně 4 kcal.

Zdroje bílkovin:

 • Maso, ryby, vejce
 • Mléčné výrobky
 • Proteiny a proteinové výrobky
 • Luštěniny
 • Vegetariánské a veganské náhražky

Sacharidy

Sacharidy slouží našemu tělu jako primární zdroj energie. Rozdělujeme je do třech druhů: komplexní, cukry a vlákninu. Většina sacharidů v našem těle je rozložena na glukózu, která slouží jako palivo pro naše tělo. Energetická hodnota 1g sacharidu je 4 kcal.

Zdroje sacharidů:

 • Ovoce a zelenina
 • Luštěniny
 • Obiloviny, brambory, batáty

Tuky

Tuky v našem těle slouží jako dlouhodobý zdroj energie a příjem tuků je důležitý zejména kvůli správné funkci hormonálního systému, pro ochranu vnitřních orgánů, jako tepelná izolace chránící tělo od případného chladu. V tucích se také rozpouštějí vitamíny A, D, E, K. Energetická hodnota 1 g tuku je 9 kcal.

Zdroje tuků:

 • Semínka, ořechy
 • Máslo, oleje
 • Olivy, avokádo
 • Tuk

Jak si počítat kalorie?

Jak jsme již zmínili, díky naší krabičkové fitness stravě si počítat kalorie nemusíte! Vše uděláme za Vás a Vaším jediným úkolem je dodržovat konzumaci našich jídel, které Vám naši kurýři dovezou. Nicméně pokud máte v plánu si Vaše kalorie počítat o víkendu, kdy Vám krabičky nedovážíme, doporučujeme si stáhnout do Vašeho mobilního telefonu aplikaci, která počítá kalorie za Vás. Do těchto aplikací zadáte veškeré jídlo, které jste během dne snědli, následně Vám aplikace spočítá vše, co potřebujete vědět: Kalorie, bílkoviny, tuky, sacharidy apod. V těchto aplikacích si můžete ukládat i Vaše oblíbená jídla, díky kterým ušetříte i čas následným vkládáním jednotlivých potravin.

Přečtěte si také

Kalorický surplus

Kalorický surplus

Kalorický surplus je pojem, se kterým se často setkáváme v souvislosti s budováním svalové hmoty a zvyšováním fyzické výkonnosti. Jedná se o stav, kdy jedinec přijímá více kalorií, něž jeho tělo potřebuje pro udržení současné váhy a funkce těla. Tento přebytek kalorií se ukládá jako tuková tkáň, což vede k nárustu hmotnosti. Kalorický surplus může být využit k budování svalů, ale je důležité jej dosahovat postupně a s kontrolou váhy. 

Jak vypočítat idealní váhu?

Jak vypočítat idealní váhu?

Když se začnete zajímat o zdravý životní styl a s ním spojená i Vaše hmotnost a postava, určitě se pozastavíte nad tím, jaká je pro Vás ideální hmotnost. Každý jsme jiný, a tak vysněná a ideální hmotnost pro různé osoby může být zcela odlišná. Vedle parametrů jako je výška a váha se totiž na ideální hmotnosti podílí také i věk, pohlaví nebo fyzická aktivita. 

Co jsou skryté kalorie?

Co jsou skryté kalorie?

Pokud si z nějakého důvodu počítáte kalorie – ať už je Vaším cílem kalorický deficit nebo surplus, hlídáte si energetický příjem a výdej nebo máte nastavené kalorie od nás, abyste si plnili své cíle, právě skryté kalorie Vám mohou udělat pořádnou čáru přes rozpočet a zpomalit Váš progres. Některé potraviny se totiž zdravě a dietně pouze tváří.

Jak na posílení imunity?

Jak na posílení imunity?

Jsou pro Vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a rýmy? Příčinou může být oslabený imunitní systém, který nepracuje, jak je v tomto období potřebné, jelikož se tělo musí vyrovnávat se změnami teplot, nižšími dávkami slunečního světla a poklesem životní energie a Vám se proto nedaří rychle a pořádně uzdravit.

HIIT trénink na doma

HIIT trénink na doma

Nemáte dostatek času na cvičení nebo Vás už klasické cvičení doma s vlastním tělem přestalo bavit a přemýšlíte nad změnou? Řešení je pro Vás právě HIIT neboli high intensity training, který střídá delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku.

Co Vás zajímá?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k doběru novinek a nenechte si ujít slevy, akce či nová jídla…