Jak zhubnout bez jojo efektu?

Jak zhubnout bez jojo efektu?
4. dubna 2022

S jarem je tu nový příliv energie a chuť konečně zacvičit se svou postavou a zbavit se před létem přebytečných kil, abychom se v létě mohli chlubit postavou v plavkách. V minulém článku jsme se zaměřili na to jak nabrat svalovou hmotu, dnes se však podíváme na druhou stranu mince, jak zhubnout bez jojo efektu.

Jelikož se jedná o velice rozsáhlé téma, které zajímá velkou část naší populace, v tomto tématu budeme pokračovat i v příštím článku. V dnešním článku se zaměříme spíše na to, jak se vyhnout jojo efektu a v příštím článku se zaměříme detailněji na jednotlivé tipy.

Co to vůbec jo-jo efekt je?

Jo-jo efekt je opětovné navýšení hmotnosti po její redukci. Nejedná se tedy o nežádoucí účinek některých diet, ale o vrácení se k původnímu stylu stravování. Abychom si to uvedli na konkrétním případu. K jo-jo efektu dochází zpravidla tehdy, když se člověk po redukci hmotnosti vrátí opět k původnímu stylu života před redukcí – nezdravý způsob stravování, snížení pohybu atd. Opětovné přibrání v tomto případě může být mnohem větší, než byla Vaše hmotnost před začátkem redukce. Jednoduše řečeno: Když zhubnete běžnou cestou kvalitního stravování a zvýšením pohybové aktivity a poté se přestanete hýbat a vrátíte se k nezdravému stravování, kila se vrátí mnohem rychleji, než když jste je shazovali. Je to z toho důvodu, že tělo má metabolickou paměť a do jednou vybudovaného stavu se vždycky dokáže dostat rychleji. Jo-jo efekt funguje i naopak: Když budete celý život sportovat, cvičit a budete mít sportovní postavu, poté se Vám například stane úraz a Vy budete dlouho mimo Váš normální aktivní život, přiberete, tak se zpět do své formy dostanete mnohem rychleji, než člověk, který začíná od začátku. Proto je nejdůležitější celková změna, ne jen pouhé zhubnutí. Dieta Vás má naučit novému životnímu stylu, který Vás má naučit novým návykům díky kterým si dlouhodobě udržíte krásnou postavu. Spousta z našich zákazníků si dá za cíl zhubnout např. 5 kilogramů a po dosažení tohoto cílu skončí se zdravým životním stylem a po nějaké době se k nám vrací s tím, že kila, které s námi zhubli se jim zase vrátili. Tito klienti ovšem nepochopili jednu důležitou věc a to, že zdravá strava je spíše součástí životního stylu, než jen krátkodobý nucený proces, proto se vždy snažíme tuto skutečnost s našimi zákazníky konzultovat.  

Jak na jo-jo efekt vyzrát?

Jak jsme již psali výše, musíte změnit své stravovací a pohybové návyky. S krabičkami od FFMENU Vás naučíme se správně stravovat, díky krabičkám dostane Vaše tělo vše potřebné a Vaše kila půjdou zdravým a postupným tempem dolů. Společně i s naším výživovým poradcem můžete probrat i Váš aktivní život, kdy s Vámi do detailu rozebere tuto problematiku a dle toho Vám nastaví program a jeho kalorickou hodnotu přesně dle Vašich potřeb. Jak správně zhubnout si povíme v následujícím článku, ve kterém rozebereme jednotlivé stravovací návyky, tipy na to, jak změnit svůj život k lepšímu a skoncovat s přebytečnými kily a dlouhodobě si udržet postavu svých snů. Tato skutečnost v ČR je velice problematická, jelikož skoro 50% obyvatel v republice trpí buď nadváhou nebo obezitou.

Přečtěte si také

Kalorický surplus

Kalorický surplus

Kalorický surplus je pojem, se kterým se často setkáváme v souvislosti s budováním svalové hmoty a zvyšováním fyzické výkonnosti. Jedná se o stav, kdy jedinec přijímá více kalorií, něž jeho tělo potřebuje pro udržení současné váhy a funkce těla. Tento přebytek kalorií se ukládá jako tuková tkáň, což vede k nárustu hmotnosti. Kalorický surplus může být využit k budování svalů, ale je důležité jej dosahovat postupně a s kontrolou váhy. 

Jak vypočítat idealní váhu?

Jak vypočítat idealní váhu?

Když se začnete zajímat o zdravý životní styl a s ním spojená i Vaše hmotnost a postava, určitě se pozastavíte nad tím, jaká je pro Vás ideální hmotnost. Každý jsme jiný, a tak vysněná a ideální hmotnost pro různé osoby může být zcela odlišná. Vedle parametrů jako je výška a váha se totiž na ideální hmotnosti podílí také i věk, pohlaví nebo fyzická aktivita. 

Co jsou skryté kalorie?

Co jsou skryté kalorie?

Pokud si z nějakého důvodu počítáte kalorie – ať už je Vaším cílem kalorický deficit nebo surplus, hlídáte si energetický příjem a výdej nebo máte nastavené kalorie od nás, abyste si plnili své cíle, právě skryté kalorie Vám mohou udělat pořádnou čáru přes rozpočet a zpomalit Váš progres. Některé potraviny se totiž zdravě a dietně pouze tváří.

Jak na posílení imunity?

Jak na posílení imunity?

Jsou pro Vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a rýmy? Příčinou může být oslabený imunitní systém, který nepracuje, jak je v tomto období potřebné, jelikož se tělo musí vyrovnávat se změnami teplot, nižšími dávkami slunečního světla a poklesem životní energie a Vám se proto nedaří rychle a pořádně uzdravit.

HIIT trénink na doma

HIIT trénink na doma

Nemáte dostatek času na cvičení nebo Vás už klasické cvičení doma s vlastním tělem přestalo bavit a přemýšlíte nad změnou? Řešení je pro Vás právě HIIT neboli high intensity training, který střídá delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku.

Co Vás zajímá?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k doběru novinek a nenechte si ujít slevy, akce či nová jídla…