HIIT trénink na doma

HIIT trénink na doma
Blog  |  9. ledna 2023

Nemáte dostatek času na cvičení nebo Vás už klasické cvičení doma s vlastním tělem přestalo bavit a přemýšlíte nad změnou? Řešení je pro Vás právě HIIT neboli high intensity training, který střídá delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku.

Co je to HIIT?

HIIT je velmi oblíbenou metodou trénování nejen mezi zkušenými sportovci, ale i mezi těmi rekreačními. HIIT s vlastním tělem je intervalový trénink založený na cvičení s intervaly maximálního úsilí a kratšími intervaly odpočinku, kdy uvedeme tělo aspoň trochu do klidu. Oproti klasickému tréninku Vám HIIT trénink zabere o mnoho méně času. 

Výhody HIIT tréninku

·      Doba trvání tréninku se může pohybovat v rozmezí 20-40 minut.

·      Při HIIT tréninku spálíme za stejný čas více energie než při jakémkoliv jiném tréninku

·      Efektivnější nabírání kondice

·      Pomáhá nám ke zpevnění a tvarování naší postavy

·      After-burn efekt – energii spalujeme následně i po dokončení samostatného tréninku

·      Zlepšení činnosti srdeční soustavy

·      Prevence před vznikem cukrovky

 

Jak by měl domácí HIIT trénink vypadat?

1.     Stejně tak jako před každou sportovní aktivitou, tak i při HIIT tréninku je důležité se pořádně zahřát a protáhnout, abychom snížili riziko zranění a zvýšili výkon našeho tréninku. Naše tělo se totiž na tak vysokou intenzitu musí připravit. Zahřátí bychom měli věnovat minimálně 5-10 minut. Zde nám postačí např. švihadlo, skákáni na místě apod. 

2.     Dynamický strečink slouží k přípravě svalů na zátěž

3.     Hlavní část tréninku HIIT

4.     Statický strečink

 

Hlavní část tréninku HIIT

1.     HIIT trénink má komplexně procvičit celé tělo, ve kterém se přiblížíme svalovému selhání, abychom dostatečně stimulovali svaly k růstu.

2.     Jedna tréninková jednotka by měla obsahovat 6-8 komplexních cviků a na každý cvik nám budou vycházet 3-4 série. 

3.     Cvičící interval by se měl pohybovat v rozmezí 20-45 vteřin. 

4.     Interval odpočinku by měl být kratší než cvičící interval v poměru 1:2(3). Pro cvičící interval 20-45 vteřin by interval odpočinku měl být v rozmezí 10-15 vteřin.

5.     HIIT trénink bychom měli zařadit aspoň 3-4 krát za týden, abychom maximalizovali naše výsledky.

 

Celý trénink záleží na fyzické zdatnosti jednotlivce, na někoho tyto časy intervalů budou málo a bude muset navýšit cvičící interval a zkrátit interval odpočinku, pro někoho to bude náročné a bude muset snížit interval cvičení.

 

Konkrétní cviky pro HIIT trénink

Jak jsme již zmiňovali, HIIT trénink by měl komplexně vytížit celé tělo a podle toho volíme dané cviky. Zkusit můžete třeba tyto cviky: dřepy nebo dřepy s výskokem, kliky, angličáky, horolezec, přeskakované nebo klasické výpady, plank, mountain climbers. Samotný výběr je tedy na Vás.

Přečtěte si také

Kalorický surplus

Kalorický surplus

Kalorický surplus je pojem, se kterým se často setkáváme v souvislosti s budováním svalové hmoty a zvyšováním fyzické výkonnosti. Jedná se o stav, kdy jedinec přijímá více kalorií, něž jeho tělo potřebuje pro udržení současné váhy a funkce těla. Tento přebytek kalorií se ukládá jako tuková tkáň, což vede k nárustu hmotnosti. Kalorický surplus může být využit k budování svalů, ale je důležité jej dosahovat postupně a s kontrolou váhy. 

Jak vypočítat idealní váhu?

Jak vypočítat idealní váhu?

Když se začnete zajímat o zdravý životní styl a s ním spojená i Vaše hmotnost a postava, určitě se pozastavíte nad tím, jaká je pro Vás ideální hmotnost. Každý jsme jiný, a tak vysněná a ideální hmotnost pro různé osoby může být zcela odlišná. Vedle parametrů jako je výška a váha se totiž na ideální hmotnosti podílí také i věk, pohlaví nebo fyzická aktivita. 

Co jsou skryté kalorie?

Co jsou skryté kalorie?

Pokud si z nějakého důvodu počítáte kalorie – ať už je Vaším cílem kalorický deficit nebo surplus, hlídáte si energetický příjem a výdej nebo máte nastavené kalorie od nás, abyste si plnili své cíle, právě skryté kalorie Vám mohou udělat pořádnou čáru přes rozpočet a zpomalit Váš progres. Některé potraviny se totiž zdravě a dietně pouze tváří.

Jak na posílení imunity?

Jak na posílení imunity?

Jsou pro Vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a rýmy? Příčinou může být oslabený imunitní systém, který nepracuje, jak je v tomto období potřebné, jelikož se tělo musí vyrovnávat se změnami teplot, nižšími dávkami slunečního světla a poklesem životní energie a Vám se proto nedaří rychle a pořádně uzdravit.

Jak si změřit kalorie?

Jak si změřit kalorie?

I přestože díky krabičkám od FFMENU počítat kalorie nemusíte, jelikož vše řešíme za Vás, rádi bychom tomuto tématu věnovali pár řádků. Úkolem naší firmy je především splnění Vašich cílů, které se týkají Vašeho zdravotního stavu, postavy, kondice, ale také se Vás snažíme vzdělávat v oblasti zdravého životního stylu. Tentokrát se tedy podíváme na kalorie a na jejich počítání.

Co Vás zajímá?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k doběru novinek a nenechte si ujít slevy, akce či nová jídla…