Pitný režim - kolik mám denně vypít?

Pitný režim - kolik mám denně vypít?
Blog  |  2. května 2022

Již se pomalu blížíme do období, kdy teplota na teploměru se bude blížit k 30 °C a s tímto obdobím taky přichází spousta dotazů ohledně toho, kolik vody by člověk měl denně vypít? Na tuto otázku se tedy podíváme blíže.

V průběhu několika let kolovalo hned několik doporučení a studií, kde se jejich odpověď odlišovala. My však jsme zastánci toho, že žádné univerzální řešení neexistuje, a že je to spíše o daném jednotlivci, protože tělo a potřeby každého jsou úplně odlišné. Co bychom tedy měli pozorovat, abychom měli dostatečný přísun tekutin?

Proč je pitný režim důležitý?

Lidské tělo je tvořeno převážně vodou. Tělo u dospělého člověka je tvořeno přibližně s 55–65% vody. Voda je obsažena v každé buňce lidského těla, bez vody se neobejde žádný metabolický proces a zabezpečuje spoustu klíčových tělesných funkcí společně i s vyplavováním škodlivin z těla převážně pomocí močí, ale i pocením a dýcháním.
Jak jsme již zmínili, neexistuje žádné univerzální doporučení, kolik tekutin máte denně vypít. Stejně jako u příjmu potravy, tak i příjmu tekutin je to zcela individuální a liší se to.

Jídelníček

Sladkosti, slaná jídla, kořeněná jídla, kofeinové nápoje podporují odvodňování organismu, naopak ovoce a zelenina obsahuje vysoké množství vody.

Zdravotní stav

Když jste nemocní, tělo ztrácí mnohem více tekutin. Při zvýšených teplotách se více potíte, a tudíž Vaše tělo odvádí větší množství a metabolismus se pomocí vody zbavuje škodlivin.

Fyzická aktivita

Pokud máte přes den fyzickou aktivitu, ať už je to fyzicky náročné zaměstnání nebo pravidelné navštěvování posilovny, musíte přijmout mnohem více tekutin než člověk, který pracuje např. v kanceláři a nemá žádnou fyzicky náročnou aktivitu.

Teplota, roční období, místo pobytu

Během letních dní se díky zvýšeným teplotám více potíme, a proto bychom měli přijmout více tekutin než při chladných dnech. To samé platí i o návštěvách teplejších oblastech, nicméně dostatečný příjem tekutin i v zimních měsících je důležitý.

Těhotenství

Těhotné a kojící ženy by měli přijímat určitě více tekutin, jelikož v jejich těle se nachází dva a více organismů. 

Váš denní příjem tekutin se tedy může lišit na základě těchto faktorů. Váš denní příjem tekutin by se tedy měl pohybovat okolo 30–45 ml vody/ 1 kg Vaší tělesné hmotnosti. 

Jaký druh tekutin pít?

Ohledně toho, kolik bychom měli vypít tekutin existuje řada studií, která mají odlišnou odpověď, nicméně všichni se shodnou na tom, že nejvhodnější a nejlepší tekutina, kterou tělu můžete dopřát je samotná pitná voda, která dodá tělu potřebnou hydrataci bez zbytečných kalorií a cukrů. Když je zmínka o cukru, měli bychom být velice obezřetní, které nápoje konzumujeme, často si neuvědomujeme, kolik zbytečných kalorií do sebe díky pití sladkých limonád, alkoholu apod. dostáváme. Tyto slazené nápoje obsahují vysoké množství cukrů, tudíž i kalorií. To samé platí i o smoothies, které se tváří jako velice zdravý nápoj, ale mohou obsahovat vysoké množství cukrů, a proto bychom měli být obezřetní. Tyto smoothies se objevují i v našem jídelníčku, ale vždy je to v rámci dodržení správného kalorického příjmu a doplnění energie v normě.
Na trhu se v současné době nachází i spousta slazených nápojů, které se pyšní tím, že jsou bez kalorické, že neobsahují žádný cukr. To je samozřejmě pravda, ale tyto nápoje obsahují umělá sladidla, u kterých stojí za zmínku to, že tyto umělá sladila nemusí být pro tělo zdravé, ne-li horši než samotný cukr v klasických slazených nápojích.

Kofein a alkohol

Pokud jste nadšenci kofeinových nápojů (kafe, energy drinky) nebo alkoholu, měli byste brát v potaz to, že tyto nápoje mají diuretické (močopudné) účinky, a tak tělo spíše odvodňují. Pokud si tedy tyto nápoje dopřáváte, měli byste i myslet na to, že je potřeba vypít dostatečné množství tekutin obyčejné vody.

Nečekejte na to, až budete mít žízeň!

Pitný režim bychom si měli hlídat průběžně po celý den a doplňovat pravidelně. Pocit žízně, sucho v ústech jsou příznaky toho, že jsme na pitný režim opomněli a k tomuto stavu bychom se neměli dostávat. Tyto příznaky mohou vést k dehydrataci organismu, které se projevuje právě pocitem žízně, vysušenými rty, únavou, malátností, bolestí hlavy apod.

Přečtěte si také

Jak na posílení imunity?

Jak na posílení imunity?

Jsou pro Vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a rýmy? Příčinou může být oslabený imunitní systém, který nepracuje, jak je v tomto období potřebné, jelikož se tělo musí vyrovnávat se změnami teplot, nižšími dávkami slunečního světla a poklesem životní energie a Vám se proto nedaří rychle a pořádně uzdravit.

HIIT trénink na doma

HIIT trénink na doma

Nemáte dostatek času na cvičení nebo Vás už klasické cvičení doma s vlastním tělem přestalo bavit a přemýšlíte nad změnou? Řešení je pro Vás právě HIIT neboli high intensity training, který střídá delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku.

Jak si změřit kalorie?

Jak si změřit kalorie?

I přestože díky krabičkám od FFMENU počítat kalorie nemusíte, jelikož vše řešíme za Vás, rádi bychom tomuto tématu věnovali pár řádků. Úkolem naší firmy je především splnění Vašich cílů, které se týkají Vašeho zdravotního stavu, postavy, kondice, ale také se Vás snažíme vzdělávat v oblasti zdravého životního stylu. Tentokrát se tedy podíváme na kalorie a na jejich počítání.

FFMENU PODPORUJE PROJEKT FUCK CANCER!

FFMENU PODPORUJE PROJEKT FUCK CANCER!

Před pár dny odstartovala doposud největší osvětová kampaň týkající se rakoviny mladých lidí s názvem FUCK CANCER.

Jak zhubnout do plavek co nejrychleji?

Jak zhubnout do plavek co nejrychleji?

Jelikož nám léto klepe na dveře, rozhodli jsme se v FFMENU pro Vás připravit článek, který bude zaměřený na to, jak zhubnout co nejrychleji do plavek před létem, nicméně tento článek pojmeme více obecně.

Co Vás zajímá?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k doběru novinek a nenechte si ujít slevy, akce či nová jídla…